Logopedinja svetuje
Kar pogumno in na ves glas
Zvočne pravljice so odlične za razvoj sluha in govora, saj tega gradimo s poslušanjem. In čemu raje prisluhnemo kot pa dogodivščinam?
Logopedske pravljice otroke na zabaven način spodbujajo k izgovorjavi besed, ki gredo težje z jezika.
R rabi svoj čas
Serija logopedskih pravljic sledi glasovnemu razvoju otrok. Nekateri glasovi se razvijejo prej, drugi pozneje. Zato ne prehitevajmo z učenjem. K, G, T in D se razvijejo do 3., sičniki S, Z, C in glas L do 4., šumniki Š, Ž, Č do 5. leta. Najtežje izgovorljivi glas, glas R, pa do 6., včasih tudi 7. leta. Z glasom R bodimo previdni: ne uvajajmo ga prej, kot je otrok zrel zanj.
Kratke, a sladke
Logopedske pravljice zvenijo malo drugače in še bolj zabavno. V njih nastopajo logatomske besede. Kratke in poudarjene same po sebi nič ne pomenijo, a se prav prek njih otrok lažje uči glasov in tvori besede. Ko otroci slušno ločijo podobne glasove, besede lažje izgovarjajo, pa tudi berejo in pišejo.
Zabavne vaje
Logopedske pravljice so podprte s premišljenimi videi. Otroci skupaj s pravljičnimi junaki vadijo glasove. Po stopnji težavnosti se glasovi nekje pojavljajo na začetku besede, potem na sredini in koncu besede, kar je najtežje. Prisluhnete lahko tudi zlogovanju besed. Prav z zlogovanjem otroci zaznajo določen glas in lažje izgovarjajo dolge besede.
Ne pozabite še na rime, ki jih lahko prirejate in si jih izmišljate, kolikor vas je volja.
Monika Rataj | prof. defektologije, surdopedagoginja-logopedinja (Logopedi.si)